POČETNA O MENIGALERIJAKIKINDA

 Kikinda je grad u Vojvodini na samom severu Banata. Ima oko 70.000 stanovnika i predstavlja administrativni centar Severnobanatskog okruga Srbije.

Istorija savremene Kikinde može se u kontinuitetu pratiti počev od pre 250 godina, tačnije od 1751-1753. godine, kada je područje na kojem se danas grad nalazi naseljeno.

Novoosnovano naselje brzo se organizovalo, a bivši graničari privikli na nov, ratarski način života. Koju deceniju kasnije, pored Srba, naseljavaju se i Nemci, Mađari, Jevreji...Dvadesetak godina nakon osnivanja naselja, 12. novembra 1774. godine, austrijska carica Marija Terezija posebnom privilegijom formira Velikokikindski privilegovani dištrikt (okrug), kao specifičnu feudalnu upravnu jedinicu sa sedištem u Kikindi..

Koreni pozorišnog života u Kikindi su duboki. Prva pozorišna predstava izvedena je daleke 1796. godine i to na nemačkom jeziku, a maja 1834. godine na srpskom. Bio je to komada Jovana Sterije Popovića, "Svetislav i Mileva", izveden u kafani "Kod zlatnog pluga".
    
Društvo za negovanje muzike "Gusle" u Kikindi osnovano je 1876. godine i to je jedna od najstarijih kulturnih ustanova u gradu, a najstarija horska i muzičko-folklorna institucija Srba na ovim prostorima. DZNM Gusle i danas je jedna od najaktivnijih institucija kulture, koja u okviru svojih sekcija okuplja stotine članova, od najmlađih uzrasta, do veterana muzike, igre i pesme...
Narodni muzej Kikinda osnovan je 7. novembra 1946. godine. Nalazi se u zgradi nekadašnjeg Magistrata Velikokikindskog dištrikta(Kurija). Muzej obuhvata šest odeljenja: arheološko, etnološko, istorijsko, prirodnjačko, umetničko i pedagoško odeljenje. Delatnost vrši na teritoriji opštine Kikinda, Čoka i Ada.

Od 2006. godine u muzeju se čuvaju originalni ostaci jednog od najbolje očuvanih skeleta mamuta u Evropi, Kika.
  
Suvača u Kikindi je podignuta 1899. godine i predstavlja spomenik kulture od izuzetnog značaja.

Suvača je suvi mlin koji za mlevenje žitarica koristi živi rad. Sama zgrada je posebnog prostorno-konstruktivnog sklopa, uslovljenog načinom pokretanja mlinskog mehanizma. Za razliku od zgrade iste namene (vodenica i vetrenjača), sa pogonom zavisnim od prirodnih uslova (vode i vetra), suvača primenom životinjske snage omogućava slobodan izbor lokacije i nesmetan stalni rad.
       

Dani ludaje je manifestacija koja se godinama unazad organizuje u Kikindi u čast tikve, bundeve ili ludaje.
Na Danima Ludaja, Lale i sada ne samo oni se nadmeću čija je ludaja najd uža u najteža. Tokom manifestacije održavaju se i takmičenje u spremanju različitih jela od ludaje, takmičenje u pravljenju maski od ludaje, kao i sportske igre i maskenbal.
   
U Kikindi je najveće zimovalište sova utina tako da je ovaj grad poneo naziv "svetske prestonice sova".