Francuska je svetu dala ogroman doprinos kulturi. U 17. i 18. veku je njen kulturni uticaj bio toliki da je francuski bio lingua franca Evrope, kao danas engleski.

Ceo kulturni i politički život Fracuske, a u velikoj meri i ekonomski, skoncentrisan je u Parizu. Sve inicijative kulturnog, političkog i ekonomskog života zemlje vezani su za njega. Po njgovoj urbanističkoj skladnosti, istorijskim i monumentalnim građevinama, po njegovim parkovima, po dometu kulturnog života i načinu života koji u njemu vlada, atribut ˝najgradskijeg grada˝ je opravdan.

Pariz je grad izvanredno velike kulturne i trgovačke delatnosti. U njemu se nalazi oko 30-ak velikih i uglavnom specijalizovanih muzeja, 7 bogatih biblioteka, oko 15 parkova ukrašenih statuama, 15 čuvenih ukrašenih salona, kao i više desetina drugih pretežno specijalizovanih salona. On je nadaleko čuven po brojnim izložbama i trgovačkim sajmovima. Posetioce privlače i tržnice cveća i ptica, krstarenje brodovima po Seni, čuveni kafei i bistroi sa terasama, slikovite prodavnice pod vedrim nebom, a nadasve velika uživanja koja se doživljavaju u operi.

Kulturna i umetnička slika Pariza privukla je veliki broj izdavačkih kuća kao i širok niz tzv. Luksuznih industrija među kojima se ističu industrija visoke mode, nakita i kozmetike. Kao vodeće turističko središte sveta, Pariz je muzejski grad. Krase ga spomenici različitih umetničkih stilova od gotike, preko renesanse, baroka i umetničkih dela najpoznatijih umetnika moderne umetnosti. Najmlađu populaciju privlači evropski Diznilend, a Ajfelova kula je najposećeniji objekat na zemlji. Tokom istorije  Pariz se razvijao u smeru evrpske i svetske metropole a večiti šarm koji on sad poseduje sticao je decenijma, upravo zbog velikih građevinskih poduhvata velikih svetskih arhitekata. Svetski poznate građevine su: Ajfelova kula,  Trijumfalna kapija, crkva Notr Dam, raskošni dvorci Luvr i Versaj,  ulice i trgovi poput Monmartra, Šanzelizea, kao i građevine novijih dana kao što su Monparnas, ˝Veliki luk˝ ili Bobur.

Među nebrojenim velikanima i genijima, spomenimo nekoliko:

v   arhitekt Le Corbusier

v   filozofi Calvin, Descartes, Pascal, Sartre i Rousseau, Voltaire

v   fizičar Becquerel

v   hemičar Lavoisier

v   vajar Rodin

v   kniževnici La Fontaine, de Saint-Exupéry, Camus, Stendhal, Nostradamus, Hugo, Balzac, Baudelaire, Zola, Moliére, Proust

v   reditelji Truffaut i Godard

v   kompozitori Debussy, Berlioz, Ravel i Bizet

v   slikari Manet, Monet, Cézanne, Renoir i Matisse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrana:

          Francuzi posebnu pažnju posvećuju načinu ishrane pa zato i važe za jedne od najlepših i najzdravijih ljudi. Klasičan francuski doručak sastoji se od kroasana ili tosta sa puterom i džemom uz šta piju kafu, čaj ili toplu čokoladu. Specifično za Francuze je za ručak prvo jedu salatu,koja je ujedno i glavni obrok, a zatim sve ostalo. Čaša crnog vina je obavezna. Iako se francuska kuhinja bazira pretežno na laganijoj hrani, unutar svakog regiona ističu se specijaliteti koji joj ne naliče, ali u kojima turisti joč kako uživaju.