U srcu prostorne i plodne leskovačke kotline, koja je oivičena Babičkom gorom, Seličevicom i Suvom planinom na istoku, Radanom i Pasjačom na zapadu i Kukavicom i Čemernikom na jugu nalazi se grad Leskovac. Prema Zakonu o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije od 28. decembra 2007. Leskovac je dobio status grada. Grad Leskovac je centar Jablaničkog okruga u čijem su sastavu i opštine Bojnik, Medveđa, Lebane, Vlasotince i Crna Trava, kao i naselja gradskog tipa Vučje, Grdelica. Naselje datira još iz doba Rimskog carstva. Srednjevekovni naziv naselja je Glubočica od staroslovenskog ‘’glọbokъ’’ što znači dubok, zatim je taj naziv bio Dubočica dok je na kraju ime Leskovac grad dobio po šumama leske.

   Samo područje grada Leskovca nalazi se na nadmorskoj visini od 210 do 240 metara. Karakteriše ga umereno-kontinentalna klima sa veoma blagim zimama i umereno toplim letima (ovo I nije baš tačno), srednja godišnja temperatura je 11 stepeni Celzijusa, a srednja vlažnost vazduha 64% leti i 84% zimi. Prosečno godišnje padne 600mm kiše po metru kvadratnom. U Leskovcu prosečno 160 dana u godini nema vetra. Pripada srednjeevropskoj časovnoj zoni, sa uobičajenim letnjim I zimskim pomeranjem vremena.

  U razvoj turizma ovog kraja gotovo odlučujuću ulogu imaju manifestacije. Gotovo je sigurno da je leskovačka Roštiljijada postala brend po kome se Leskovac prepoznaje van granica Srbije. Održava se svake godine krajem avgusta i početkom septembra. Ova manifestacija afirmiše spremanje kulinarskih specijaliteta sa roštilja. Prema broju posetilaca nalazi se na samom vrhu u Srbiji. Za sedam dana trajanja ovu manifestaciju poseti preko 450.000 gostiju. Roštiljijada je najveći I najposećeniji festival mesa I roštilja u ovom delu Evrope.

Pored nje tokom leta organizuju se još: Leskovačko leto i Karneval.

 

 

 Ukoliko želite da se nasmejete do suza i bolje se upoznate sa leskovačkim govorom toplo preporučujem stranicu Čaršijske priče - Leskovac.

Početna  CV  Putovanja  S.A.R.S.  Notebook  Kontakt