Kladovo, grad sa blizu 10.000 stanovnika je administrativni, privredni i kulturni centar Ključa. Grad se nalazi na samoj obali Dunava i uz samu savremenu kopnenu saobraćajnicu kojom se severozapadni delovi zemlje preko Beograda i južni preko Niša, na graničnom prelazu kod HE "Đerdap" povezuju sa istočnom Evropom. Kladovo je jedno od starijih naselja u đerdapskom podunavlju.
Opština Kladovo se nalazi na krajnjem severoistoku Srbije i površinom 6 3000 hektara zahvata oblast Ključ, koji se naziva po velikom dunavskom meandru, kao i Đerdapske klisure i Negotinske krajine. Na istoku i severoistoku Dunav čini granicu ne samo opštine već i Jugoslavije sa Rumunijom, a Slatinska reka na jugu i jugozapadu, odnosno Miroč na severozapadu-granicu opštinama Negotin i Majdampek.
 

Geografski položaj:

Na krajnjem severoistoku Srbije, u podnožju planine Miroč,nalazi se oblast Ključ, nazvana ovim imenom po velikom meandru koji Dunav po izlasku iz đerdapske klisure formira.
Ključ je deo Vlaško-pontijskog basena koji danas u celosti zahvata Opština Kladovo. Prostrane ravnice i rečne terase iznad kojih se kao viši delovi zemljišta uzdižu površine prekrivene pašnjacima i stoletnim šumama, uticali su na prirodnu podelu ove oblasti na: Donji i Gornji ključ.

 

Reljef

U krajnjem severoistočnom delu Srbije nalazi se impozantna dunavska klisura, što potiče od staropersijske reči (girdap), kojom je označavan vrtlog. Ceo ostali svet tu klisuru zove Gvozdena vrata. Nisu slučajni takvi nazivi za đerdapske tesnace, jer su oni, doista puni (gvozdenih vrata) i vrtloga. Njihove plovidbene opasnosti su bile toliko čuvene, čak i u starom veku, da su zabeležene i u poznatom mitu o Argonautima, koji su tada tragali za zlatnim runom.
Pod Đerdapom se podrazumeva: najdublja, najlepša i najveća klisura Evrope, koja odvaja banatske planine odplanina istočne Srbije i spaja Panonski sa Vlaško-pontijskim basenom. Ona počinje kod Golupca (tačnije kod podvodnog grebena zvanog Germanija,koji leži nizvodno od Golubačkog grada) , završava se kod rumunskog mesta Gura Baj, odnosno na početku velikih dunavskih ada smeštenih naspram toga naselja. U tim granicama Đerdapska klisura je dugačka oko 95 km a ne 130 km, kako je to, računajući od Bazjaša do Kladova, uvek isticao J. Cvijić.
Đerdap nema obeležje jedinstvene klisure, već je - što je posebno zanimljivo - sastavljen od više tesnaca i kotlina koje se međusobno smenjuju. Posebno upadljivo je prisustvo prostrane Donjomilanovačke kotline, kojom je klisura podeljena na 2 dela: Mali i Veliki Đerdap zapadni deo klisure do Donjeg Milanovca je Mali Đerdap, a dalje prema istoku se nalazi Veliki Đerdap.
Ispod Sipskog tesnaca Dunav izlazi iz svoje klisure, proširuje se ulaz u Vlaško-pontijski basen.

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player