Užice

 

        Prvi stanovnici Užica, bili su Iliri. Širom užičkog kraja ostavili su spomenike i grobnice. Dolaskom Rimljana, ovi prostori uvršćeni su u sastav provincije Dalmacije. Na mestu današnjeg Užica, nalazio se manji grad Kapedunum, koji je imao važnu ulogu u ovoj rimskoj provinciji.

     U srednjem veku dolaze slovenska plemena, a potom i Srbi iz Bele Srbije. Prvi pisani dokument u kome se pominje Užice pod tim nazivom potiče iz 1329. godine. U to vreme, Užice je bio mali grad, ali strateški važan na putevima ka primorju. Turci su osvojili Užice 1463. godine i ostali u njemu naredna četiri veka. Od tada je bilo u okviru Beogradskog pašaluka, sve do 1807. godine, kada su ga tokom Prvog srpskog ustanka oslobodili srpski ustanici.

    U oslobođenoj Srbiji, Užice je bilo središte okruga i sreza, sa mnogo trgovaca i zanatlija. Tek pred kraj XIX veka, počelo je da se razvija kao industrijski grad. Užice je bilo prvi grad u Srbiji sa elektranom izgrađenom po Teslinom principu (hidroelektrana na Đetinji, 1900.)

 

    U okvirima SFRJ, Užice je bilo preimenovano u Titovo Užice, zajedno sa još 7 gradova širom zemlje (Titov Drvar, Titov Veles, Titova Korenica, Titov Vrbas, Titova Mitrovica, Titovo Velenje, Titograd). Ovo je bio jedan od razloga zbog kojeg je Užice dobilo veliku finansijsku pomoć od države i ulaganja u infrastrukturu i lokalnu industriju. Tokom narednih decenija, Užice je preraslo u jedan od većih i razvijenijih gradova SFRJ, sve do njenog raspada. Posle raspada, 1992. godine, Užice gubi pridev Titovo.

    Kroz grad protiče reka Đetinja, koja se blizu Požege uliva u Zapadnu Moravu. Južno od grada je planina Zlatibor, poznata po odmaralištu i Ski Centru Tornik, a zapadno je planina Tara. Regija je umnogome obrasla šumom i klasičnim planinskim biljem.

    Danas se u Užicu nalazi pet osnovnih i šest srednjih škola, Učiteljski fakultet i Viša poslovna škola. Na gradskoj plaži se svakog leta okuplja veliki broj Užičana i prate tradicionalne skokove sa starog mosta ŽTP, razne vaterpolo i odbojkaške turnire. Ponosni smo i na četiri velika sportska kluba, FK Sloboda, KK Sloboda, OK Jedinstvo i FK Jedinstvo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    Početak        Biografija        Interesovanja        Galerija        Kontakt