"Nema veće ravnice u Srbiji od Mačve. Ona se proteže od Mišara do Drine, i od najvišeg vrha Cera planine, Vidojevice, do Save...

To je prostor od dvanaest sahata hoda. Možeš u dugu danu hodati po Mačvi, a nećeš videti jednog brežuljka; sve je ravno kao tepsija....

Ona je bogata cura. Sve što se u njenu crnu utrobu baci donosi bogata ploda. Lepa su njena polja kad ozelene,

a još lepša kad se pozlate zlaćanim vlaćem. Ona vam je kao tudjinka, ne da se svakom poznati!" Janko Veselinović       

                                                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                 

 

                                                

                     Zgrada Opštine Bogatić

         

                                                            

 

                    

 

 

 

 

 

 

 

Ukoliko želite da saznate više o Bogatiću KLIKNITE

 

 

 

 

 

 

Opština Bogatić, po navedenim karakteristikama predstavlja jedinstvenu celinu sa mačvanskom ravnicom. Prostire se izmedju Drine i Save, u severozapadnom delu ravnice. Zahvaljujući plodnom zemljištu, blagom podneblju i vrednim ljudima, razvijena je poljoprivredna proizvodnja.

Od većih preduzeća je najznačajnija Mlinska industrija “Lala Stanković” koja je privatizovana, kao i fabrika profila od PVC “Plastika”. Društveno preduzeće “Ogled” je privatizovano prodajom iz stečaja, kao i Trgovinsko preduzeće “Mačva”, dok je ugovor o aukcijskoj prodaji Fabrike poljoprivrednih mašina i opreme “Prvi maj” poništen. Na području opštine Bogatić početkom devedesetih godina prošlog veka otkrivene su neiscrpne rezerve geotermalne vode. Na dubini od 450 metara pronadjena je voda temperature 75 stepeni Celzijusovih, koja se još ne koristi uprkos mogućnostima široke primene (u poljoprivredi, za grejanje, razvoj turizma…).

U šest sela rade matične osnovne škole, u ostalim selima izdvojena odeljenja, a u Bogatiću “Mačvanska srednja škola”. Ukupno je osnovnim i srednjim obrazovanjem obuhvaćeno oko 3 500 učenika. Predškolska ustanova “Slava Ković” u Bogatiću organizuje boravak mališana u vrtiću, dok je programom predškolskog obrazovanja ova ustanova obuhvatila sve buduće osnovce u svih 14 mesta.

Kulturni život u opštini Bogatić je izuzetno bogat, zahvaljujući višedecenijskom organizovanom radu. Kulturnom aktivnošću na području opštine bavi se, kao jedina ustanova te vrste Kulturno-obrazovni centar u Bogatiću. U njegovom sastavu su Narodna biblioteka koja raspolaže sa preko 35000 knjiga, Pozorište "Janko Veselinović", Dom kulture i Etno-park. Posebno visoka dostignuća stalno postižu Pozoriše, koje je osnovno 1950. godine i Folklorni ansambl “Djido” koji okuplja oko 200 članova svih uzrasta, izvorne pevačke grupe, vokalne soliste, narodni orkestar i ansambl veterena folklora. Posebno zapažene rezultate postigao je prvi folklorni ansambl koji je osvojio brojna priznanja na medjunarodnim smotrama i festivalima.

U opštini Bogatić organizuju se dve značajne kulturno-turističke manifestacije u toku leta: "Izažanjac" posvećen završetku žetve i "Hajdučke večeri ". Tradicionalna manifestacija "Hajdučke večeri" održava se od 1966. g. u Crnoj Bari na Drini. Najinteresantniji deo je momačko nadmetanje za izbor harambaše.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Početna

 

               Dom zdravlja Bogatić                                    Crkva