Početna strana

 

Veruje se da je jedan od razloga što je Leonardo da Vinči (1452 - 1519) pisao tako da je tekst mogao da se pročita samo u ogledalu bilo to što je pojedina svoja otkrića želeo da sakrije od uvek budnih očiju crkve.

 

 

 

 

Kratkotrajna psihička napetost posle koje sledi opuštanje (na primer, uoči ispita na fakultetu ili pismenog zadatka u školi) ojačava odbrambene moći ljudskog organizma. To pokazuju istraživanja naučnika Univerziteta u Kentakiju (SAD).

 

 

Grci se od svih Evropljana najmanje bave sportom. Samo devetnaest odsto stanovnika Grčke vežba, mada retko, ili se opredelilo za neki sport.

 

 

 

Rejkjavik, glavni grad  Islanda, mnogi smatraju najčistijom svetskom prestonicom.

 

 

Džim Henson, tvorac poznatih „Mapetovaca“, 1955. godine od starog majčinog kaputa i dve ping – pong loptice napravio je prvu loptu, i to guštera po imenu Kermit koji se tek 1968. pretvorio u žapca.

 

 

 

Proizvođači čokolade potroše četrdeset odsto ukupne svetske količine badema.

 

 

Za pet godina žena u proseku potroši toliko ruža za usne koji bi, kad bi se poređao jedan na drugi, dostigao otprilike njenu visinu.

 

 
 

 

Mozak čoveka koji tečno govori bar dva jezika duže će ostati mlad, tvrde kanadski naučnici.

 

 

Fosilni ostaci dokazuju da bubašvabe žive na Zemlji već više od dvesta miliona godina.

 

 
   

Od stručnjaka Nase jedan farmer iz Kenta dobio je zadatak da uzgoji posebnu vrstu jagoda koje uspevaju i u uslovima vrlo slabe spoljašnje svetlosti. Jednog dana, ako ljudi polete na Mars, u letelici će se, možda, naći i ove jagode.

 

 

Crni biseri uzgajaju se jedino oko ostrva Francuske Polinezije.

 

   

Slika „Čamac“ Anrija Matisa (1869 - 1954), francuskog slikara, u njujorškom Muzeju moderne umetnosti 1961. godine četrdeset sedam dana stajala je na zidu okrenuta naopako.

 

 

Univerzitet u Bolonji najstariji je evropski univerzitet. Iako se ne zna tačan datum osnivanja, u ovom italijanskom učilištu rimsko pravo proučavalo se još u 11. veku.

 

 
   

Američki geolog Dag Robertson smatra da su dinosaurusi nestali s lica zemlje za nešto više od sat vremena pre otprilike 65 miliona godina kada je na našu planetu pao ogroman meteorit koji se prilikom udarca raspršio i pobio sve živo.

 

 

U Nemačkoj su nađeni fosili ptice kolibri stari čak 29 miliona godina. Do tada nije bilo poznato da je kolibri ikada živeo na tlu Evrope.